Koncert Mikro Orchestry

Z radością donosimy, że w sobotni RetroGralniowy wieczór, na zakończenie tego dnia imprezy, wystąpi u nas – specjalnie dla Was – zespół Mikro Orchestra.

mikro-logo01c_v9

MIKRO ORCHESTRA (ex Gameboyzz Orchestra Project)

„Wyobraź sobie połączenie Donkey Kong’a z Fatboy Slimem… lub Tetrisa z Kraftwerkiem” (BBC News)

Mikro Orchestra to zespół muzyczny, grający inteligentną muzykę elektroniczną za pomocą kieszonkowych konsol do gier (np. GameBoy).  Zespół stylistycznie nawiązuje do tradycji komputerów z lat 80-tych (8-bitowej sceny komputerowej: Commodore 64, Atari, ZX Spectrum itd.). Oprócz grania muzyki, zespół tworzy i rozwija własne oprogramowanie do dźwięku (np. Bifurcation Synthesizer) i VJ-ingu (life4live) z przeznaczeniem na konsole do gier (GameBoy Advance).

Pochodzący z Kłodzka zespół zadebiutował (w sześcioosobowym składzie) w 2001 roku występem podczas IX Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 01 we Wrocławiu. Jednorazowy eksperyment stał się projektem muzycznym chętnie zapraszanym na największe europejskie festiwalach sztuki elektronicznej takie jak  Ars Electronica (Linz, Austria), Transmediale i Club transmediale (Berlin, Niemcy), Read_Me (Moskwa, Rosja), Piemonte Share Festival (Turyn, Włochy), FESTA ELETTRONICA (Rzym, Włochy), experimentaclub (Madryd, Hiszpania), Festival Emergences (Paryż, Francja), ENTERmultimediale (Praga, Czechy), STEIM (Amsterdam, Holandia), Microscopesession (Drezno, Niemcy), Social Hacking (Plymouth, Anglia), Trondheim Matchmaking (Trondheim, Norwegia), MenschMeerMedien (Delmenhorst, Niemcy), Lange Nacht der Kontrastorchester (Berlin, Niemcy), HIGH_SCORE (Paryż, Francja), The parallel World Robots (Lille, Francja), Moeblierte Kindheit (Duesseldorf, Niemcy), EXIT festival (Paryż, Francja), Warsaw Electronic Festival i wielu innych.

Zespół Mikro Orchestra był także bohaterem audycji radiowych i telewizyjnych (BBC News, Copernicus, RAI, ARD, Viva Polska, TVP1, RTL2, ARTE) oraz artykułów w prasie krajowej i międzynarodowej (Gazeta Wyborcza,  Liberation, El Pais, włoska edycja VOGUE oraz Glamour, niemiecki Max, Wired Magazine, japoński Art Yard, Przekrój, Fluid).  Zespół reprezentował Polskę podczas obchodów Roku Polskiego w Austrii oraz Roku Polskiego we Francji.

Na koncie ma także udział w amerykańskim filmie dokumentalnym „8 BIT – a documentary about art and video games” poświęconym 8 bitowej scenie muzycznej na świecie oraz szereg publikacji związanych ze sztuką współczesną (np. Economising Culture: On 'The (Digital) Culture Industry’ – wydawca: Autonomedia 2004 ).

W 2006 z przyczyn niezależnych, zespół był zmuszony zmienić nazwę z „gameboyzz orchestra project” na Mikro Orchestra, a obecnie występuje w 3 osobowym składzie: Jarosław Kujda, Mariusz Jura, Bogusław Krawczuk.

W 2007 roku zostali zaproszeni do przygotowania warsztatów z tworzenia dźwięku oraz obrazu za pomocą konsol do gier dla studentów Uniwersytetu w Plymouth (Wielka Brytania).

Projekt powstał z potrzeby poszukiwania różnych źródeł dźwięku oraz energii w muzyce. Każdy koncert jest inny z tego względu że artyści często improwizują na zasadzie jam-session oraz eksperymentują. Tego typu muzyka doskonale sprawdza się zarówno w undergroundowych klubach jak i podczas dużych wydarzeń artystycznych. Autorzy także eksperymentują poprzez dobieranie zaskakujących i nietypowych miejsc na swoje koncerty, takich jak np. market budowlany (?!).

W 2008 roku muzycy zaprosili do współpracy wokalistkę z Berlina – Lidię Visconti, która niezwykłym głosem (mezzosopran) na zasadzie kontrastu doskonale wzbogaciła surowe elektroniczne dźwięki, podczas koncertu w klubie Jazz Rura we Wrocławiu oraz podczas festiwalu Grassomania 2010 w Gdańsku.

W 2011 roku, w ramach obchodów swoich 10-tych urodzin zespół wystąpił podczas przedpremierowego pokazu najnowszej konsoli do gry 3DS zorganizowanego przez polski oddział firmy Nintendo w Warszawie.

W marcu 2011 r. zespół został zaproszony przez producentów do udziału w 4 edycji programu MAM TALENT gdzie swym występem wzbudził wiele kontrowersji i komentarzy.

W grudniu 2011 zespół został wyróżniony przez najważniejszego polskiego twórcę muzyki elektronicznej Marka Bilińskiego za remix kultowego utworu z lat 80-tych „Ucieczka z tropiku”.

facebook.com/gameboyzz
soundcloud.com/mikroorchestra
mikroorchestra.com

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.