Program bloku prelekcyjnego

Zapraszamy do zapoznania się z planem spotkań i prelekcji, jakie odbędą się na naszej RetroGralni – mam nadzieje, że przypadną Wam do gustu.

Sobota

11:00
Z szafy kolekcjonera – Panasonic Q
StormS (Retroage)
Omówienie i prezentacja unikatowej wersji konsoli Nintendo Gamecube

12:00
Od Donkey Konga po Supefroga – przegląd atarynkowych i amigowych platformówek
Piotr Materzok
Któż z nas nie lubił skakać po różnych światach i zmagać się z mniej czy bardziej (częściej bardziej, w końcu to XX wiek) upierdliwymi przeciwnościami losu? Jeśli nieobca jest ci Superżaba, wąsaty cieśla czy Pedro z Montezumy, poczujesz się jak w domu, albowiem o grach łamidżojowych czy jak kto woli platformówkach na Amigę i małe Atari rzecz będzie.

13:00
Commodore: O czasach świetności i upadku giganta
Petro Tyschtschenko
Petro Tyschtschenko rozpoczął pracę w niemieckim oddziale firmy Commodore w roku 1982. W roku 1986 został  dyrektorem do spraw międzynarodowej logistyki i gospodarki materiałowej i stał się osobą odpowiedzialną za najpierw za operacje na terenie Europy, a później całego świata. Po upadku firmy Commodore w roku 1994 był jedną z osób, które dokonywały wszelkich starań by podtrzymać istnienie linii komputerów Amiga, stając na czele spółki Amiga Technologies.

16:00
Spotkanie z Waldemarem Czajkowskim
Waldemar Czajkowski to osoba, która na przełomie lat 80-tych i 90-tych była prawdopodobnie największym dystrybutorem kaset z grami i programami na komputer Commodore 64. Jeśli posiadaliście ten komputer, to raczej na pewno posiadaliście jedną z jego słynnych składanek Najlepsze, Logiczne, Wojenne, itp. Na spotkaniu z naszym gościem usłyszycie, jak wyglądał proces ich tworzenia, sprzedaży i dystrybucji oraz praca w branży komputerowej w tych pionierskich czasach.

17:00
Point & Think – Historia przygodówek
Michał „mfx” Lisiecki (RetroGralnia)  
Przygodówki to gatunek bardzo szczególny. Są z nami niemal od momentu kiedy gry zawitały na komputery domowe i od tamtej pory prrzyciągaja fanów swoją fabułą, postaciami oraz zagadkami. Podczas prelekcji poznacie calą historię gatunku, który przez wiele lat był niepodzielnie dominującym typem gier na komputerach PC. Prześledzimy jego rozwój od czasów pierwszych tekstówek, poprzez arcydzieła Lucas Arts i Sierry, aż do upadku gatunku w latach 90-tych i – być może – jego powrotu.

Niedziela

11:00
Niesprawiedliwy konkurs wiedzowy o produkcjach wszelakich (szalone lata 80 i 90)
Michał „Mirage” Pepliński
Konkursy jakie są, każdy wie. Niesprawiedliwe pytania, nierówne punkty, przekupni sędziowie… Tego wszystkiego możecie się spodziewać, a pewnie i czymś Was zaskoczymy. Sprawdzana będzie Wasza wiedza i niewiedza zarówno z gier z lat ’80, jak i z produkcji serialowych planowanych na rok 1999! Przyjdźcie w 4-osobowych drużynach, bo jak wszystkim wiadomo, najważniejsze to mieć dobry plan!

12:00
Zejdź na 69 poziom i zabij smoka – cRPGi XX wieku
Piotr Materzok
Współczesne komputerowe RPGi kojarzą się głównie (niestety) z MMORPG lub w najlepszym wypadku ze Skyrimem i najnowszymi Falloutami. Były jednak czasy, kiedy bez internetów i miliarda polygonów można było się świetnie bawić garstką pikseli. Podróż rozpoczniemy od wczesnych lat ’80, kiedy królowała Ultima, a zakończymy tuż przed XXI wiekiem na premierze drugiego Baldur’s Gate. Pojawią się zarówno kultowe klasyki, jak i tytuły mniej znane.

13:00
Po upadku, czyli Amiga Technologies oraz Escom      
Petro Tyschtschenko    

16:00
RetroGralniowy konkurs wiedzy o grach
„Michał „”mfx”” Lisiecki i Jakub „”Borg”” Rzepecki (RetroGralnia)”
Na koniec imprezy – tradycyjny RetroGralniowy konkurs wiedzy ogólno-retro-growej. Testowana będzie zarówno Wasza wiedza teoretyczna, jak i praktyczna – bystre oko i zmysł muzyczny. Mamy też kilka mniej typowych kategorii. Jeśli uważasz, że o klasycznych grach wiesz wszystko – albo przynajmniej więcej od innych – zapraszamy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.